Pomodorotekniken är ett strukturerat sätt att ta makten över sin egen tid och göra arbetet effektivt utan att trötta ut. Det är otroligt enkelt och det enda som behövs är en timer – till exempel en äggklocka eller en timer på en mobiltelefon.

Det blir lätt rörigt med all information som vi ska hantera på jobbet. Mejlen, telefonen, alla olika småuppgifter och komplexiteten i uppdragen, gör sitt för att få oss stressade och förvirrade i allt som ska göras. Det är ett faktum än mer idag än när Pomodorotekniken utvecklades av Fransesco Cirillo på 1980-talet.
Så gör du: Börja med att skriva ner dagens uppgifter på ett papper (eller nån annastans, själv använder jag anteckningar i datorn). Välj den första av uppgifterna och sätt äggklockan på 25 minuter. Fokusera helt och hållet på uppgiften. Det här förutsätter att Facebook, mobilen och TV:n inte körs i bakgrunden och kan störa. Stäng av mejlen och sätt telefonen i flight-mode. När klockan ringer är det dags att lägga bort uppgiften. Gå och ta en femminuterspaus, gärna genom att röra på dig. Inte längre än fem minuter – en lite längre paus får du om en stund! Sätt klockan på 25 minuter igen och fortsätt jobba med uppgiften eller ta itu med nästa punkt på listan. När du klarat av fyra pomodoros är det dags att gå på en längre paus som varar mellan en kvart och en halvtimme. Rensa huvudet från arbetsuppgifterna på pausen och ta gärna frisk luft. Gör nåt helt annat en stund! Det är lika viktigt att sitta 25 minuter med varje uppgift som det är med pauserna.

En gyllene regel är att en pomodoro måste vara 25 minuter lång – varken mer eller mindre. Om uppgiften inte är klar på en pomodoro så fortsätter du efter pausen i nästa pomodoro. Om du tror att en uppgift kommer att ta mer än 5–7 pomodoros, så dela upp den i mindre uppgifter. Om du tror att en uppgift tar mindre än en pomodoro, så kombinera den med andra uppgifter.
Pomodorotekniken fungerar! En sak som var över förväntan första gången jag provade pomodoro-tekniken var att en uppgift som jag trodde skulle ta nästan hela dagen, var klar på bara två pomodoros (25+5+25 minuter).
När jag testat har jag tydligt märkt av hur stark min vanliga reflex att kolla mejlen faktiskt är. Plötsligt satt jag några minuter in i en pomodoro och kände hur jag ville kolla om något nytt mejl kommit. Men jag lät bli och genomförde hela 25-minuterspasset. Däremot upptäckte jag en svårighet: många uppgifter jag gör förutsätter att jag använder mejlen, till exempel för att skicka iväg något eller för att hämta uppgifter som finns i ett mejl. Jag bestämde mig efter ett tag för att helt enkelt starta mejlen när jag behövde, men avsluta direkt när jag gjort det jag skulle.
Slutligen: Om du undrar över namnet pomodoro, så kommer det från italienska ordet för den klassiska tomatformade äggklockan ;) Och det finns även en pastarätt med namnet Pomodoro. Vill du laga den så är ingredienserna här:
- 2 klyftor vitlök
- 6 mogna färska tomater
- Lite smör
- Lite flytande honung
- Färsk oregano
- Lite vitvinsvinäger
- Salt och svartpeppar
- Mozarella, parmesan och basilika är också trevligt :)
Har du provat pomodorotekniken eller nån annan liknande teknik? Lämna gärna en kommentar!


18 svar
Det här ska jag absolut testa! Låter som en väldigt effektiv metod för att behålla fokus. Det jag tycker om är att den inkluderar en form av belöning också (de korta pauserna).
Berätta hur det går!
Berätta hur det går!
Ja, GTD i valda delar plus Pomodoro är verkligen varandras kompanjoner! Me luvv. Funkar helt magiskt. Ofta är just en uppgift precis på sekunden klar när det ”plingar”. Någon slags magi. Tror det har med ”the Power of Intention” – en ”målmagnet” som gör att det blir vad man förväntar sig.
En kompanjon som är superstark i detta är en klient som går att ladda ner – http://focusboosterapp.com.
För skrivarbete så finns det ju just Zen Mode Concentration apps likväl – http://ommwriter.com. Meditativt och bra! Och just det – fritt från distraktioner!
I övrigt har jag en tanke på att förstärka fokus under dessa pomodoros genom att spela in just musikmixar på exakt 25 minuter som följer energin i en Pomodoro, som kanske börjar lite mjukare och sedan ökar på över tiden i energi :). Vad tror du om det? Jag använder just musik och lurar som ett sätt att stänga in och stänga av annat, samt att när jag jobbar med mycket ”logiska” uppgifter som kräver vänster hjärnhalva, så behöver höger ”matas” med just musik. Annars tappar jag faktiskt koncentrationen!
Min work-a-music ligger annars på just 60 minutersmixar just nu (http://about.me/djanders ), så det är ju två Pomodoros plus femminutrarna.
När det gäller socialwebbdistraktioner så kan en Pomodoro avsättas till just DET – just för att verka på andra hållet. Det är en oändlighetsmotor som just aldrig tar slut – konversationer är ju så KUL. Och det är ju så ROLIGT med alla kloka citat och cartoons och roliga bilder och LOLCATS .. och … och … och …
… så det behöver vi begränsa just till 25 minuter. Blankt :).
My 2c. Men sammanfattningsvis – med 2do-listan (GTD inspired) som chef, och Pomodoron som den anställde, i samma person, så funkar det :).
Helt enkelt!
Peace,
Anders
http://andersabrahamsson.org
http://twitter.com/sliceonline
som för övrigt älskar Evernote ;)
Det har du rätt i, GTD+Pomodoro is da shit! Nu har jag precis tittat på focusboosterapp och ska ge den en chans. Använder du Evernote för GTD?
Sorry för sent svar. Livet kom emellan. Föredömligt kort fråga, kan inte ge föredömligt kort svar utan att låta som en politiker. Ja, Nej, Kanske, Har Tillsatt En Utredning. OM man så säger – jag är på UPPTÄCKTSFÄRD hur Evernote+GTD kan lira volleyboll tillsammans. Men det är typ två spelare av sex, så nu är det mest intensiv beachvolley. Jag kommer förskjuta denna sakfråga till nästa #EvernoteMeetup, så då kan du få ett köttvärldssvar med några eNote-nördar. Inkl produktutvecklare på Skype-o-Länk direkt från amerikanska västkusten! ;). #EvernoteMeetup No. 2, in fact.
Ses då?
http://www.meetup.com/Evernote/Stockholm-SE/252561/
Tack för tippset! Ska börja med detta idag!
Berätta hur det går!
Hej jag heter Joanna och är 23 år och när jag var 14 år fick jag diagnosen Aspergers syndrom och nu bloggar jag öppenhjärtat om mitt liv med diagnosen för att folk ska få mer inblick och förståelse för hur det är att leva med ett dolt funkionshinder.
Finns även massa spännande tävlingar så kolla gärna in min blogg:) kram
Jag använder pomodairo, http://code.google.com/p/pomodairo/ :-)
Mycket intressant verktyg, provar köra det under veckan som kommer. Tack!
Helt klart värt ett försök :) Tack för tipset!
Jättebra sammanfattning av Pomodorotekniken! Vill man vet mer finns en både rolig och intressant bok på svenska av Nöteberg: http://www.adlibris.com/se/product.aspx?isbn=9144070373
Så bra teknik att jag ska lägga in Pomodorotid VARJE dag :-)
Jag lägger upp detta i min blogg
Hoppas detta är ok , jag länkar till dig
Zenita
http://psykologisk.se/tips-pa-hur-du-kan-oka-din-produktivitet-och-forbattra-din-koncentration/
Hej! Det finns ett program som heter Menubar Countdown för Mac OS:
http://capablehands.net/menubarcountdown
Det funkar fint med Pomodoro-tekniken. Faktum är att räkneverket start från just 25 minuter precis som i Pomodoro-tekniken.
Jag tycker denna teknik är mycket bra (har nyligen börjat) bl a eftersom motståndet minskar till att dra igång tidsödande projekt, eftersom man kan kan tänka i små tidsblock (25 minuter) åt gången.
http://digitaldoktorn.com
[…] http://www.vd-blogg.se/personlig-effektivitet-med-pomodoro-tekniken […]
[…] finns säkert mycket på webben om dom här metoderna. Här är några sidor: GDT, Pomodoro, […]